kancelaria windykacyjna

Licytacja komornicza jest to jeden ze sposobów spieniężenia zajętych podczas postępowania egzekucyjnego przedmiotów należących do dłużnika. Licytacja taka jest formą licytacji publicznej,
czyli poprzedzona jest podaniem przez odpowiedni organ egzekucyjny do wiadomości publicznej informacji o przedmiocie sprzedaży.

Z dniem 1 marca 2017r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która wprowadza licytacje komornicze przez Internet.

Jakie przedmioty może sprzedać komornik przez Internet?

Sprzedaż ruchomości w drodze takiej licytacji może zostać dokonana na wniosek wierzyciela, który ma możliwość złożyć go przed wyznaczeniem terminu licytacji lub wraz z wnioskiem o wyznaczenie drugiej licytacji. Będzie mogła ona dojść do skutku gdy wcześniej zajęte ruchomości zostały oddane pod dozór osobie innej niż dłużnik.

Określone zostały również inne warunki internetowych licytacji komorniczych takie jak zamieszczenie przez komornika obwieszczenia o licytacji elektronicznej, konieczność składania rękojmi przez przystępujących do licytacji, wyznaczenie terminu rozpoczęcia i zakończenia takiej licytacji.

Cały proces sprzedaży odbywać się ma za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, za pomocą którego zamieszczane będą obwieszczenia, składane rękojmie, prowadzona licytacja oraz uiszczana cena nabycia. Dostęp do tego systemu powinniśmy mieć zapewniony w sądach rejonowych. Warto zaznaczyć, że rękojmię, jak i cenę nabycia można złożyć komornikowi, który zatwierdza ten fakt
w systemie.

Przepisy mówią nam także o tym od kiedy biegną terminy licytacji komorniczych Licytacja rozpoczyna się i kończy w dniu określonym w obwieszczeniu, przy czym czas jej trwania to min. 7 dni, a jej zakończenie przypadać musi w godzinach urzędowania sądu rejonowego przy którym działa komornik. Drugi termin licytacji nie jest obowiązkowy, możliwy jest tylko na wniosek wierzyciela.

Podsumowanie:

  • Komornik może sprzedać ruchomości w drodze licytacji elektronicznej;
  • Licytacja elektroniczna przeprowadzana jest na wniosek wierzyciela;
  • Zalety: zwiększenie efektywności sprzedaży ruchomości;
  • Wszelkie czynności odbywają się w systemie teleinformatycznym.

© 2015 Kancelaria AQUILA | WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Zapraszamy do kontaktu.
Nasi specjaliści odpowiedzą na wszelkie pytania związane z realizowanymi usługami.

Informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych: RODO

Wyślij